با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی راجع به روف گاردن کسب می کنید.سر فصل مطالب این مقاله به صورت زیر است:

 

روف گاردن چیست؟

طراحی و اجرای روف گاردن

مصالح و المان های  به کار رفته در روف گاردن ؟

اهمیت وزن مصالح به کار رفته در روف گاردن

اهمیت ایزولاسیون روف گاردن

گیاهان مناسب روف گاردن

مزایای روف گاردن

 

۱-روف گاردن چیست؟

اگر این واژه را به فارسی ترجمه کنیم به باغ در بام یا باغ بام یا سقف سبز خواهیم رسید؛که تقریبا بیانگر تعریف اصطلاح مهندسی آن می باشد.به طور واضح تر روف گاردن،خلق فضای سبز در پشت بام به کمک گیاهان،درختان،آلاچیق،آبنما،المان های طبیعی مانند سنگ رودخانه،سنگ فرش هایی با جلوه طبیعی مانند واش بتن،مبلمان باغی و…..می باشد.

۲-طراحی و اجرای روف گاردن

روف گاردن در تمام ساختمان های مسکونی،برج ها،مراکز خرید که از لحاظ سازه ای مقاومت داشته باشند قابل اجراست؛به شرطی که کارشناسان و مهندسان حرفه ای مکان اجرا را از لحاظ مقاومت سازه بررسی کرده و با توجه به شرایط منطقه ای و پیش بینی وزش باد،باران و…. بهترین مصالح و گیاهان را برای شما در طراحی و اجرا لحاظ کند.

 

۳-مصالح و المان های به کار رفته در روف گاردن

 

باغ بام ها بنا به ساختمانی که روی آن بنا می شوند،منطقه آب وهوایی که در آنجا قرار دارند و مساحت ساختمان مورد نظر از مصالح و تجهیزات مختلفی می توانند بهره بگیرند.اما مصالح رایج در روف گاردن های ایران عبارتند از:

انواع موزاییک واش بتن،سنگ های رودخانه می توانند به جای چمن استفاده شوند که باعث آبیاری کمتر بام و کاهش هزینه ها و افزایش عمر ایزولاسیون روف گاردن خواهد شد.

واش بتن چراغدار که در شب جلوه بسیار زیبا به محیط خواهد داد.

مبلمان باغی که به وسیله چوب یا طرح چوب با عمر زیاد و مقاومت در برابر باران و آفتاب

آلاچیق که باید مخصوص روف گاردن ساخته شده باشد که هم وزن پایین داشته باشد و هم اینکه در مقابل باد و طوفان های فصلی مقاومت داشته باشد.

باربیکیو،شومینه،…

انواع درختان و گیاهان با توجه به شرایط آب و هوای منطقه و استحکام ساختمان

۴-اهمیت وزن مصالح به کار رفته در روف گاردن:

اهمیت وزن روی بارگذاری در هر سازه مهندسی بر کسی پوشیده نیست.از این رو مستحکم ترین سازه ها هم المان وزن را در سازه در نظر گرفته اند.همین طور عدم تمرکز وزن نیز در ساختمان از نکات مهم در طراحی روف گاردن می باشد.به هر ترتیب باید سازه ها و مصالح به کاررفته در طراحی روف گاردن طوری انتخاب و جایگذاری شوند که برای سازه مشکلی ایجاد نشود.هم چنین این محاسبات را برای شرایطی ماند طوفان،باد شدید،بارندگی شدید و زلزله نیز در نظر گرفت.

۵-اهمیت ایزولاسیون روف گاردن

وجود یک باغ در بام خانه !!طبیعتا این سوال ا به ذهن خطور میکند که ایزولاسیون باید چگ.نه انجام شود.در ایجاد روف گاردن باید ایزولاسیون بسیار مناسبی طراحی کرد که تمام شرایط را پیش بینی کرده باشد.از این رو یکی از قسمت های مهم در طراحی باغ بام،ایزولاسیون و زیر سازی است؛بنابراین باید با کارشناسان و مهندسان خبره مشورت کرد.

۶-گیاهان مناسب روف گاردن

با ایجاد روف گاردن می خواهیم که کمی فضای شهری را تلطیف کنیم و به طبیعت نزدیک تر شویم.بنابراین سعی می کنیم که گیاهان استفاده شده در باغ بام فضای طبیعی و مناسبی را برای ما به وجود آورند.اما باید در انتخاب این گیاهان به مصرف آب،مقاومت در برابر نور خورشید،مقدار رشد ریشه ها،مقاومت در برابر وزش باد های شدید و طوفان و…. را در نظر گرفت.

 

۷-مزایای روف گاردن

اگر روف گاردنی سبک،مقاوم و زیبا در بام خانه خود طراحی و اجرا کنیم مزایای زیادی را برای ما به همراه می آورد که میتوان به چند مورد از آنها اشاره کرد.

تلطیف و پاکسازی هوای آلوده در کلانشهر ها،ایجاد محیط طبیعی برای دور شدن از استرس و کسب آرامش،بهره برداری از آب باران،کاهش هدر رفت انرژی از پشت بام،کنترل دما،کاهش جذب حرارت از طریق سقف ساختمان،بالارفتن ارزش ریالی ساختمان و…

ارسال دیدگاه